لطفاً به این صفحه رای دهید
[تمام آرا: 9 میانگین آرا: 4.6]

شرایط و قوانین رزرو و خرید بلیط هواپیما از وب سایت بلیط تریپ

تمامی مراحل خرید بلیط هواپیما در سایت www.bilittrip.com از مجموعه قوانین و مقررات تجارت الکترونیکی پیروی می‌نماید و لازم به ذکر است که هرگونه تخلف از این قوانین پیگرد قانونی دارد. به منظور اطلاع خریداران بلیط هواپیما از قوانین موجود در رزرو و خرید بلیط، در ادامه لیست کاملی از اطلاعات مورد نیاز در این زمینه را ارائه خواهیم نمود. تقاضا می‌شود قبل از اقدام به خرید بلیط هواپیما، کلیه‌ی قوانین و مقررات را مطالعه نمایید.

در صورت خرید بلیط هواپیما از سایت بلیط تریپ، خریدار متعهد می‌شود که قوانین را به‌طور کامل مطالعه نموده و با اطلاع دقیق از شرایط و ضوابط موجود، اقدام به خرید بلیط هواپیما کرده است.

 1. نام مسافر در هنگام ثبت‌نام و رزرو بلیط پرواز، باید به درستی و با حروف انگلیسی و فارسی وارد شود (مسافر ملزم به واردکردن اطلاعات مطابق با گذرنامه در پروازهای خارجی و کارت ملی در پروازهای داخلی است). در صورت وجود اشتباه، امکان اصلاح نام وجود نداشته و بلیط تریپ مسئولیتی در قبال اطلاعات نادرست مسافران (از قبیل نام، نام خانوادگی، شماره پاسپورت، کد ملی، تاریخ تولد، تاریخ انقضا پاسپورت) بر عهده ندارد. در این شرایط مسافر باید بلیط را کنسل و مجدداً خریداری نماید.
 2. بلیط هر مسافر باید به نام همان شخص خریداری شود. در صورت مغایرت نام مسافر در بلیط با اطلاعات کارت شناسایی، امکان انتقال به غیر و پذیرش مسافر وجود نخواهد داشت. نام و نام خانوادگی می‌بایست حتماً به صورت کامل و با پیشوند و پسوند ثبت شود در غیر این صورت بلیط تریپ هیچ‌گونه مسئولیتی ندارد. تغییر نام، مشخصات مسافر و یا دیگر اطلاعات سفر به راحتی امکان‌پذیر نیست و در بیشتر موارد غیرممکن خواهد بود و باعث سوخت کامل بلیط می‌شود، لذا قبل از نهایی کردن خرید و اقدام به پرداخت مبلغ بلیط از صحت اطلاعات واردشده اطمینان حاصل فرمایید. تغییر نام بلیط در صورت امکان، توسط خود مسافر و با همکاری واحد پشتیبانی بلیط تریپ صورت می‌گیرد و خسارات آن با مسافر خواهد بود.
 3. جابجایی بلیط تنها با سهمیه‌ی بلیط آژانس چارتر کننده‌ی اولیه امکان‌پذیر است و پرداخت خسارات احتمالی بر عهده‌ی مسافر است.
 4. در قوانین هواپیمایی کشوری، نوزاد کمتر از ۲ سال، کودکان بین دو تا دوازده سال و بزرگ‌سالان، بیشتر از دوازده سال سن دارند. مسافر در حین خرید بلیط، باید در انتخاب رده‌ی سنی دقت کند. در صورت عدم انتخاب صحیح رده‌ی سنی، از سوارشدن مسافر به هواپیما جلوگیری خواهد شد.
 5. بلیط کودک و نوزاد باید با بلیط بزرگ‌سالان خریداری شود. امکان خرید بلیط کودک به‌تنهایی وجود ندارد.
 6. قیمت بلیط های نرخ مصوب، برای هر رده‌ی سنی متفاوت است، اما در بلیط های چارتری و غیرقابل استرداد، قیمت بلیط در رده‌های سنی کودک و بزرگ‌سال برابر هستند.
 7. اگر مسافر نوزاد در سیستم ثبت شود، صندلی جداگانه برای او در نظر گرفته نخواهد شد.
 8. هر مسافر بزرگ‌سال می‌تواند فقط یک نوزاد زیر دو سال و دو کودک زیر دوازده سال به همراه داشته باشد.
 9. نرخ بلیط سیستمی داخلی برای مسافر نوزاد معادل ۱۰% نرخ بزرگ‌سال است.
 10. تهیه بلیط هواپیما چارتر برای مسافر نوزاد باید در فرودگاه صورت گیرد.
 11. نرخ بلیط چارتر داخلی برای مسافر نوزاد حدود ۱۵% نرخ بلیط بزرگ‌سال است. این درصد افزایش بر اساس قوانین چارتر کننده بوده و گاهی بیشتر از موارد ذکرشده نیز خواهد بود.
 12. امکان استفاده از تخفیفات در صدور بلیط برای اعضای بنیاد شهید و جانبازان محترم از طریق سایت بلیط تریپ وجود ندارد.
 13. پس از اتمام فرآیند خرید بلیط و تأیید آن، خرید یا رزرو قطعی بوده و صفحه‌ی دریافت بلیط برای مسافر نمایش داده‌شده و مسافر می‌تواند بلیط خود را دریافت نماید. علاوه بر این، اطلاعات بلیط به ایمیل کاربر ارسال‌شده و هم‌زمان به شماره تلفن همراه واردشده توسط کاربر پیام ارسال می‌شود
 14. کسر وجه از حساب بانکی مسافر به منزله صدور بلیط نیست چراکه در برخی موارد به دلیل اشکال در سیستم بانکی پرداخت ناموفق بوده و مبلغ پرداختی پس از ۱ الی ۷۲ ساعت به‌حساب مسافر بازخواهد گشت که در این حالت خرید انجام‌نشده است. لذا پس از پرداخت وجه، از دریافت بلیط اطمینان حاصل نمایید و مطمئن شوید که بلیط برای آدرس ایمیلی که ثبت کردید ارسال‌شده باشد. مسئولیت عدم بررسی این مورد قبل از پرواز بر عهده مسافر است. در صورت عدم دریافت بلیط با بخش پشتیبانی بلیط تریپ تماس حاصل فرمایید.
 15. مسافر در زمان مراجعه به فرودگاه، برای پروازهای چارتر باید علاوه بر کارت ملی یا گذرنامه، یک نسخه‌ی چاپ‌شده از بلیط و در پروازهای سیستمی، شماره‌ی بلیط به همراه کارت ملی یا گذرنامه را به کانتر هواپیمایی ارائه دهد. لازم به ذکر است در سالیان اخیر تقریباً در کلیه پروازهای چارتری و سیستمی تنها کارت ملی و یا گذرنامه کافی بوده و نیاز به نسخه چاپی بلیط نیست.
 16. وب‌سایت فروش اینترنتی بلیط هواپیمای بلیط تریپ باوجودآن که تنها به فروش اینترنتی بلیط هواپیما اقدام می‌ورزد و در قبال شرایط کنسلی، تأخیر یا تعجیل پرواز مسئولیتی بر عهده ندارد اما وظیفه خود می‌داند که در صورت بروز خطا از جانب شرکت هواپیمایی یا چارتر کننده، موضوع را بر اساس اسناد و مدارک به نفع مسافر تا حد ممکن پیگیری نماید تا حق مسافران عزیز پایمال نشود.
 17. تمام کنسلی های بلیط از طرف مسافر، طبق قوانین هواپیمایی کشوری، شامل جریمه‌ی کنسلی می‌باشند. مقدار جریمه کنسلی متفاوت بوده و بر اساس قوانین کنسلی هر ایرلاین محاسبه می‌شوند. عدم توجه به قوانین کنسلی بر عهدۀ مسافر است.
 18. پس از استرداد بلیط توسط مسافر، مبلغ جریمه محاسبه و از قیمت بلیط کسر شده و مابقی وجه به صورت آنلاین به‌حساب مسافر واریز خواهد شد. مبلغ جریمه را شرکت هواپیمایی مشخص می‌نماید و بلیط تریپ هیچ مسئولیتی در این زمینه نخواهد داشت. لازم به ذکر است، مدت زمان برگشت وجه استرداد طبق قوانین بین‌بانکی، بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت است.
 19. در رابطه با بلیط های چارتر و غیرقابل استرداد، هر نوع انصراف و کنسلی بلیط از طرف مسافر تا قبل از ۲۴ ساعت مانده به پرواز هواپیما، بر طبق قوانین کنسلی هر چارتر کننده متفاوت است. پس از درخواست استرداد توسط مسافر، سامانه رزرواسیون بلیط تریپ درخواست کنسلی و استرداد هزینه را به چارتر کننده مربوطه ارسال و آن را پیگیری می‌نماید و تنها در صورت پذیرش این درخواست از سوی چارتر کننده، جریمه از قیمت بلیط کسر شده و باقی‌مانده پول، به‌طور آنلاین بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت به‌حساب مسافر بازخواهد گشت.
 20. جرائم کنسلی برای شرایط لغو یا تأخیر بیش از دو ساعت پرواز صادق نمی‌باشند. در این شرایط مسافر باید درخواست استرداد آنلاین بدون جریمه بدهد.
 21. در صورت لغو پرواز یا تأخیر بیشتر از دو ساعت که منجر به انصراف مسافر از پرواز گردد، لازم است به منظور پیگیری و استرداد بدون جریمه، حتماً بلیط یا رسید مهرشده توسط ایستگاه مبدأ ارائه شود.
 22. نوع هواپیمایی که مسافر در حین خرید بلیط انتخاب نموده است، طبق اعلام ایرلاین ها بود و روی بلیط مشخص می‌گردد. مسئولیت هرگونه تغییر در نوع هواپیما بر عهده‌ی ایرلاین برگزارکننده‌ی پرواز است. بلیط تریپ در قبال تغییر نوع هواپیما هیچ‌گونه مسئولیتی را عهده‌دار نخواهد شد.
 23. کلیۀ زمان‌های ثبت‌شده در نمایش نتایج جستجوی پرواز و همچنین بلیط صادرشده به وقت محلی مبدأ و یا مقصد است.
 24. جهت جلوگیری از بروز هرگونه مشکل احتمالی، برای خرید بلیط داخلی حداقل سه ساعت و برای خرید بلیط خارجی حداقل پنج ساعت پیش از زمان پرواز اقدام گردد.
 25. نوع هواپیما بر اساس اعلام ایرلاین‌ها در بلیط مشخص می‌شود. مسئولیت هر نوع تغییر در نوع هواپیما بر عهده‌ی شرکت هواپیمایی برگزارکننده‌ی پرواز است و بلیط تریپ در این مورد مسئولیتی ندارد.
 26. در صورتی که مسافر بخواهد برای دو پرواز متوالی بلیط تهیه نماید، باید به فاصله‌ی زمانی حداقل ۳ تا ۴ ساعت بین رسیدن پرواز اول و حرکت پرواز دوم دقت نماید. در صورت عدم رعایت این قانون، مسئولیت کنسل شدن بلیط دوم کاملاً بر عهده‌ی مسافر است.
 27. کلیه پروازها به صورت یک‌طرفه به فروش می‌رسد و در صورت نیاز به پرواز رفت و برگشت، خریدار باید پرواز برگشت را نیز به صورت جداگانه خریداری نماید. همچنین پروازهای رفت و برگشت هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند و در صورت لغو یا کنسلی هر کدام از آن‌ها بر روی دیگری تأثیری نمی‌گذارد.
 28. در شرایطی که پرواز رفت و برگشت از دو ایرلاین متفاوت باشد، با لغو پرواز رفت یا انصراف مسافر به خاطر تأخیر بیش از دو ساعت، ممکن است لغو پرواز برگشت شامل جریمه‌ی کنسلی شود.
 29. خریدار به هیچ‌وجه نباید قیمت و مفاد روی بلیط را تغییر دهد یا اقدام به فروش مجدد بلیط با قیمت بالاتر از قیمت درج‌شده روی آن نماید.
 30. طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری، خانم‌های باردار، بیماران قلبی-عروقی، افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی، صرع، دیابت ملیتوس کنترل نشده، آنمی شدید، افرادی که داروهای تضعیف‌کننده‌ی سیستم ایمنی بدن استفاده می‌نمایند و مسافرانی که دیالیز می‌شوند، مجوز پزشک باید همراه داشته باشند.
 31. مسافرانی که مجوز پزشک همراه دارند، لازم است تا داروهای موردنیاز خود را در طول سفر و در داخل کیف‌دستی خود به همراه داشته باشند.
 32. طبق قوانین موجود، امکان صدور بلیط در مسیر سفرهای عتبات عالیات برای اتباع کشورهای پاکستان، بنگلادش، افغانستان و هند وجود ندارد. در صورت اقدام به خرید بلیط هواپیما توسط این افراد، تمامی مسئولیت بر عهده‌ی مسافر خواهد بود.
 33. برای پروازهای داخلی حضور مسافر حداقل ۱ ساعت قبل از زمان پرواز در فرودگاه و در ترمینال مربوطه الزامی است.
 34. کلیه پروازهای داخلی با مبدأ تهران از فرودگاه مهرآباد تهران صورت می‌گیرد.
 35. پروازهای داخلی ایران ایر، آتا، ایران ایر تور، معراج، قشم ایر، نفت، زاگرس و کیش ایر با مبدأ تهران از ترمینال ۲ فرودگاه مهرآباد تهران و پروازهای کاسپین، آسمان، تابان، اترک و ماهان از ترمینال ۴ فرودگاه مهرآباد تهران انجام می‌پذیرد.
 36. پروازهای بین‌المللی از مبدأ تهران از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) تهران صورت می‌گیرد.
 37. در پروازهای خارجی حضور مسافر حداقل ۳ ساعت قبل از پرواز در فرودگاه و در ترمینال مربوطه الزامی است. تعداد استاپ ها و نام فرودگاه‌های شهرهای مبدأ و مقصد و شهرهای واسط در هر مسیر پروازی به‌طور کامل در بلیط ذکرشده است و مسئولیت جابجا شدن به‌موقع مسافر از یک ترمینال به ترمینال دیگر یا از یک فرودگاه به فرودگاه دیگر بر عهده خود مسافر است.
 38. نوسان و تغییرات قیمت در بلیط های چارتر نسبت به بلیط های سیستمی بیشتر است. در برخی از مواقع (با احتمال یک درصد) ممکن است پرواز چارتری قابل‌استفاده نباشد.
 39. در صورتی که پروازهای چارتر کنسل شوند یا مسافر بلیط جایگزین از طرف آژانس دریافت نکند، مبلغ بلیط به‌طور کامل استرداد خواهد شد.
 40. در برخی از موارد آژانس چارتر کننده بنا بر دلایلی از جمله کنسل شدن پرواز و دیگر موارد اقدام به تغییر ساعت پرواز و یا حتی تأمین‌کننده هواپیمایی و … می‌نماید که در این موارد وب‌سایت بلیط تریپ مسئولیتی نداشته و تنها وظیفه اطلاع‌رسانی را بر عهده خواهد داشت.
 41. با بروز تأخیر بیشتر از دو ساعت یا ابطال در پروازهای چارتری، ارائه‌ی بلیط مهرشده توسط فرودگاه مبدأ الزامی است.
 42. در پروازهای چارتر، قیمت بلیط برای کودکان بین ۲ تا ۱۲ سال با قیمت بلیط بزرگ‌سال یکسان است.
 43. در صورت No-Show شدن مسافر (مسافری که پرواز خود را انجام ندهد) بلیط به‌طور کامل سوخت خواهد شد. همچنین مسافری که در محدوده ۲۴ ساعت مانده به پرواز بلیط خود را باطل نماید نیز No-Show محسوب می‌شود.
 44. قیمت بلیط چارتر برای نوزادان کمتر از دو سال متفاوت است که شما می‌توانید هنگام خرید اینترنتی مبلغ آن را مشاهده نمایید؛ اما هزینه بلیط برای مسافرین بالای دو سال همانند بزرگ‌سالان محاسبه خواهد شد.
 45. در برخی از موارد چارتر کننده متأسفانه اقدام به فروش بلیط با نرخی بالاتر از نرخ مصوب می‌نمایند که در توجیه آن، خدمات تور و… را برای قانونی شدن این امر به مسافر تحمیل خواهد نمود. (در برخی از موارد نیز به‌طور غیرقانونی اقدام به این امر می‌نمایند)
 46. در چنین مواردی وب‌سایت بلیط تریپ هیچ‌گونه مسئولیتی نخواهد داشت و کلیه مسئولیت‌ها متوجه چارتر کننده بوده و بلیط تریپ بدون توجه به نرخ بلیط، تنها بابت تأمین بلیط کارمزد متعارف خود را دریافت می‌نماید. انتخاب بلیط با هر نرخی تنها به تصمیم شخصی مسافر مربوط است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *